ABG08A40M6R8
Mfr.Part #:
ABG08A40M6R8
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD-2 SMD/SMT 6.8 µH 20 % 3.7 A 23 mΩ
ParameterValue
DC Resistance (DCR)23 mΩ
Inductance6.8 µH
RoHSCompliant
Tolerance20 %
TypeFerrite Chip
Self Resonant Frequency20 MHz
PackagingReel
Saturation Current4.6 A
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Current Rating3.7 A
Core MaterialMagnetic
Height - Seated (Max)4.2 mm